UFO u Tremontonu

Delbert C. Newhouse
Záznam o události v projektu Blue Book

UFO u Tremontonu patří mezi nejlépe zdokumentované případy pozorování UFO. Tremonton se nachází v Utahu v USA. Dne 2. 7. 1952 se objevilo na obloze nedaleko města Tremonton v Utahu v USA UFO, formace brilantních metalických předmětů ve tvaru disku, zcela zřetelných proti jasně modré obloze. 

Objekt natočil na film profesionální vojenský fotograf DELBERT C. NEWHOUSE. Případem se kromě Námořnictví a Letectví Spojených států amerických zabývala také FBI a CIA. Případ pozorování UFO se rovněž projednával v Americké vědecké komisi v roce 1953. 

Okolnosti případu pozorování UFO u Tremontonu  

Dne 2.července1952 jel vojenský fotograf Delbert C. Newhouse s rodinou na dovolenou, tedy se ženou a dvěma dětmi ve věku 12 a 14 let. Nedaleko města Tremonton si jeho žena všimla formace metalických objektů ve tvaru disku na obloze a byla pochopitelně velmi rozrušená, neboť do té doby nic podobného neviděla. 

Newhouse s jel ke krajnici vozovky a zastavil. Den byl jasný viditelnost výborná. Objekty měly tvar talířů a, jak jsme popsali výše, kovový lesk. Když fotograf Delbert C. Newhouse vystoupil z auta a objekty uviděl, měl je téměř nad hlavou. Než však ale vytáhl kameru z kufru auta, objekty byly už podstatně dále, než je spatřila jeho manželka.

Kdo byl Delbert C. Newhouse ? 

 V době pozorování absolvoval námořní fotografickou školu a byl veteránem s devatenáctiletou službou jako důstojník, který absolvoval více než tisíc hodin leteckého fotografování a 2200 hodin pak v praxi jako hlavní fotograf. Byl profesionál, což se projevilo i tím, že během natáčení musel film měnit, a když pás filmu skončil, pak změnil kameru z f / 8 na f / 16, protože se bál, že celý film může být přeexponován. Kameru držel po celou dobu velmi klidně, což umožnilo docela,na svou dobu, kvalitní záznam. Film byl zachycen 16 mm tříčočkovou videokamerou Bell a Howell s celuloidovým filmem Daylight Kodachrome a zaostřeno bylo na nekonečno. 

 Sám Delbert C. Newhouse k tomu později vypověděl : 

"... moje žena si všimla skupiny objektů na obloze, které nedokázala identifikovat a požádala mě, abych zastavil auto a podíval se. Byla tam skupina asi deseti nebo dvanácti objektů, které jsem nikdy neviděl. Pokračovaly v západním směru a tak jsem otevřel zavazadlový prostor auta a vytáhl kameru z kufru a natočil asi třicet stop pásu. Na obloze a bylo nemožné, abych učinil odhad rychlosti, velikosti, nadmořské výšky nebo vzdálenosti. Na konci jeden z objektů změnil směr a odklonil se od hlavní skupiny. Držel jsem kameru klidně a dovolil jednomu objektu překročit Zorné pole. Do té doby zmizely ostatní předměty. Objekty byly ve tvaru dvou talířů, jedna strana obrácená proti druhé straně." 

 Analýza natočeného filmu s neznámými objekty UFO  

Newhouse poskytl film Námořnictvu a Letectvu USA, protože neměl vysvětlení, proto co natočil. Film byl několik měsíců analyzován v laboratoři, ale nepodařilo se identifikovat nahrané objekty. Mluvčí armády k tomu řekl : nevíme co to je - nejsou to letouny a ani balóny. Film byl vzat vážně jak americkým letectvem, tak námořnictvem. Letectvo a námořnictvo byly dostatečně přesvědčeny o důvěryhodnosti záznamu. Nikdy však neobdržel své původní filmy. Oba filmy měly původně asi 1600 snímků, zbývající verze má pouze 1200 snímků, celkem 90 sekund. Přes tisíc hodin analyzovali film také laboratoře amerického námořnictva . Studovali film snímek po snímku , zkoumali i úhly osvětlení objektů a další věci které se dali s filmu vyčíst. Nakonec však také nepřišli s žádným vysvětlením. 

Zpráva FBI  

Ve zprávě se uvádí, že fotograf Amerického námořnictva Newhouse viděl při cestě na dovolenou neznáme objekty na obloze, které na filmoval. Film dobrovolně předal vyšetřovací službě letectva USA. Odborníci po studiu uvedli, že film zachycuje dvanáct letících objektů. Možnost, že by šlo o meteorologické balóny, mraky nebo jiné podobné objekty byly vyloučeny. FBI se i přesto domnívá, že jde o optické iluze či atmosférické jevy. Někteří vojenští vědci se však domnívají, že jde o mimozemská plavidla.

Analýza projektem Blue Book

 Film analyzoval i projekt Blue Book, což byla série systematických studií o UFO prováděná Letectvem spojených států. Projekt začal v roce 1952, jednalo se o druhé obnovení takovéto studie. V prosinci 1969 bylo nařízeno její ukončení, ale projekt fungoval až do ledna 1970. Než projekt v roce 1969 skončil, zaznamenal 12 618 hlášení o UFO a došel k závěru, že většina z nich byla přírodní úkaz (mraky, hvězdy apod.) nebo konvenční letadla. Několik bylo označeno za falešné zprávy. 701 zpráv (asi 6%) bylo označeno za nevysvětlené. 

Zprávy byly archivovány a jsou k dispozici na základě Zákoně o svobodě informací, ale jména a další osobní údaje byly vyňaty. Zveřejnění originálního záznamu včetně veškeré dokumentace však bylo zapovězeno přímo z Pentagonu a odpovědný pracovník Ruppelt, který oficiálně zveřejnění požadoval, byl donucen projekt Blue Book opustit. 

Zasedání vědecké komise v roce 1953 

 Na začátku roku 1953 asistent ředitele FBI pro vědu Marshall Chadwell a fyzik Howard Robertson iniciovali civilní komisi pro zkoumání a studium UFO. Zasedání komise se uskutečnilo 14 – 17. ledna 1953 předsedou komise byl Howard Robertson, členy komise byli jaderný fyzik Samuel Goudsmit , specialista v geofyzice Lloyd Berkner a nositel Nobelovy ceny za fyziku Luis Alvarez. Účelem a prací komise bylo analyzovat a posoudit dostupné důkazy o UFO a zvážit případné nebezpečí pro USA. Komise došla k závěru ohledně UFO u Tremontonu, že objekty ve filmu bylo hejno racků zvláštně nasvícené sluncem, které na jejich tělech vytvářelo neobvyklé odrazy. 

Jak zkrácená část záznamu vypadala, můžete shlédnout ve videu níže :

Analýza Dr. Roberta Bakera mladšího 

 Zpráva z fotogrammetrické analýzy doktora Bakera říká, že pohyb objektů není takový, jaký by byl v případě ptáků. Chybí jakékoliv kolísání jasů a pohybů jaké by se daly očekávat případě, že by se jednalo o ptačí těla. Viděl Delbert C. Newhouse skutečně UFO ? Pokud nikoliv, proč Pentagon nevrátil nikdy originální snímky, avšak pouze zkrácené kopie ? Proč musel odpovědný člověk z projektu Blue Book odejít ?

Rubrika: 
Obsahové zdroje: 
wikipedia.org
www.nicap.org/reports/utah1.htm
http://www.abovetopsecret.com/forum/thread475278/pg1
http://www.bluebookarchive.org/page.aspx?PageCode=MAXW-PBB11-438
Zdroj grafiky: 
youtube.com